BALKAN ELECTRIQUE

0
14
Rate this post

Balkan Electrique był duetem instrumentalno wokalnym grającym muzykę pop z elementami (jak wskazuje ich nazwa) folkloru bałkańskiego. Powstał w roku 1988 z inicjatywy Sławomira Starosty i Violetty Najdenowicz ?Fiolki?, której korzenie tkwiły w Bułgarii.
W 1989 roku duet wziął udział w koncercie Krajowej Sceny Młodzieżowej, a następny rok był najlepszy w ich działalności: wystąpili na festiwalach w Opolu i Sopocie, zagrali duży koncert w Warszawie w Hali Gwardii (obok Reds i Sztywnego Pala Azji) a następnie wzięli udział w koncertach w całej Polsce wraz z grupą De Mono. Koncertowali także w obu częściach Niemiec i dostali propozycję nagrania płyty od brytyjskiej firmy fonograficznej, co jednak nigdy nie nastąpiło.
W roku 1990 Starosta wraz z Rafałem Olbrychskim założył efemeryczny zespół Piękni i Młodzi (w projekcie tym wzięli także udział Jacek Perkowski i Robert Chojnacki).
W 1991 roku wyszedł pierwszy album Balkan Electrique zawierający między innymi przeróbkę gejowskiego hymnu ?Smalltown boy? i własna piosenkę ostrzegającą przed zarażeniem wirusem HIV, a do maxisingla dołączona była prezerwatywa.
Starosta nie krył swych gejowskich preferencji. W Jarocinie duet został wrogo przyjęty (nie dano mu skończyć występu). Przez trzy kolejne lata duet praktycznie nie istniał. W 1994 nagrali jeszcze jedną płytę, ale przeszła ona bez echa nie przynosząc sukcesu mimo, że pod każdym względem była lepsza niż pierwsza. W sumie nagrali dwa albumy:
1. BALKAN ELECTRIQUE ? 1991
2. PIOSENKI O MIŁOŚCI ? 1994.