BAKSZYSZ

0
13
Rate this post

Bakszysz to weteran pośród polskich zespołów grających reggae. Powstał w 1982 roku w Kluczborku na skutek połączenia kilku grup grających ska i rock ?steady. Liderem grupy od początku był Jarosław Kowalczyk będąc jednocześnie twórcą większości utworów?przez zespół przewinęło się kilku muzyków: marek Michalak, Mariusz Kłosowski, Maciej Oszczypko, Marcin Kaczyński..
W 1983 roku Bakszysz zakwalifikował się do dziesiątki najlepszych zespołów, które zgłosiły się do Turnieju Młodych Talentów, a także znalazł się w pierwszej dziesiątce na festiwalu w Jarocinie, a w następnym roku na festiwalu ?Fama? w Świnoujściu miał bardzo udany występ. W 1985 roku wydał piosenkę pt. CZARNA DROGA, ale następnych nagrań nie mógł się doczekać, co zniechęciło kolejnych muzyków przewijających się przez jego skład.
W końcu w roku 1991 własnym sumptem wydał album OPEN YOUR HEART na kasecie, która rozprowadzana była na koncertach. W roku 1992 zespół podpisał kontrakt a firmą MJM Music, dzięki czemu rok później ujrzała światło dzienne anglojęzyczna płyta ONE LOVE.
Wkrótce potem zespół wydał następną płytę pt. EYE, ale nazwę zmieniono na bardziej międzynarodową- Baksish. Oprócz tych trzech wspomnianych albumów, zespół nagrał jeszcze jedną PRO ? JAH- ACTS w 1996 roku.