Kocia kąpiel

0
9
Rate this post

Wielu posiadaczy kotów mylnie uważa, że nie znoszą one kąpieli. Jednak jest to mylne stwierdzenie. Przy regularnym wykonywaniu tej czynności staje się to dla nich normą. Można by śmiało stwierdzić, że coraz ufnej i chętniej będą poddawały się temu „zabiegowi”.

By wszystko szło w dobrym kierunku należy uznać kąpiel pupila za zabieg pielęgnacyjny a nie karę. Ważna jest także systematyczność, aby przyzwyczaić kota do kąpieli. Nie można także podchodzić do tego zbyt emocjonalnie. Najlepiej aby wszystko odbyło się bez stresu i paniki, jeśli kot wyczuje nasze emocje będzie sprawiał dużo kłopotów ponieważ będzie bał się tej czynności. Zrozumieć należy także, iż stwierdzenie, że kot rasowy kąpany powinnien być częściej jest niedorzeczne. Nie ma to żadnego znaczenia.

Kąpać kota powinniśmy wtedy gdy stwiedzimy, że jego sierść uległa zabrudzeniu a on sam nie jest w stanie jej usunąć, a także wtedy gdy znajdzie się w sytuacji w której będzie tego naprawdę potrzebował. Zdarzyć się tak może gdy kot jest chory, jego sierść posiada różne zmiany chorobowe których wyleczenie zależne jest od stosowania szamponu leczniczego. Pamiętać powinniśmy o tym aby nigdy nie stosować środków które przeznaczone są dla ludzi. Mogą one wywołać uczulenia. Stosujmy tylko kosmetyki przeznaczone dla kociaków. Przed każdą kąpielą powinniśmy wyszczotkować naszego pupila. Swoją uwagę powinniśmy skierować także na pazury kota. Aby uniknąć podrapania zaleca się obcięcie pazurów za pomocą obcinaczek. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć kota ręcznikiem. Można także powtórnie wyszczotkować sierść aby nadać jej puszystość.

Im więcej spokoju tym sprawniej przebiegnie cała czynność.