Hurtownia papiernicza

0
13
Rate this post

Kłopoty z kalendarzem

Kalendarz gregoriański nie od razu został zaakceptowany przez wszystkie kraje. Zwolennicy Kościoła protestanckiego i prawosławnego jeszcze długo po reformie papieskie odliczali czas zgodnie ze starym – juliańskim. Anglicy dopiero w 1752 roku przyjęli propozycje Grzegorza XIII i wykreślili z kalendarza dni od 3 do 13 września. Jeszcze bardziej uparci okazali się Rosjanie, którzy nowy styl zdecydowali się przyjąć dopiero w 1917 roku. Nic dziwnego, że rocznica wybuchu Rewolucji Październikowej przypada obecnie 7 listopada. Poważne wątpliwości wzbudza również rok uznawany za początek naszej ery. Opat Dionisios Exiguus, któremu w 556 roku ustalenie dokładnej daty narodzin Jezusa, pomylił się najprawdopodobniej w swoich obliczeniach o około 4 lata.

Co kraj to kalendarz

Kalendarz chiński łączy lata w 60 – letnie cykle. Jego początek stanowi rok 2637 p.n.e. obecnie zatem mamy 78 cykl, który potrwa aż do 2044 r. Wprawdzie w roku 1929 wprowadzono w Chinach system gregoriański, wiele narodów azjatyckich przestrzega mimo tego jeszcze starochińskiego sposobu odliczania czasu. Kalendarz muzułmański datuje swój początek na rok 632 n.e., kiedy to Mahomet zbiegł z Mekki do Medyny. Jego podstawę stanowi 12 miesięcy księżycowych liczących n przemian 29 i 30 dni. Z tego też powodu każdy kolejny rok rozpoczyna się o 11 dni wcześniej niż poprzedni.

Lauch, czyli kalendarz hebrajski rozróżnia lata zwykłe-12- i przestępne- 13- miesięczne. Każdy miesiąc liczy 29 lub 30 dni, a za Początek Świata uważany jest 7 października 3761 r.p.n.e. W Etiopii obowiązuje udoskonalona przez Cezara wersja kalendarza staroegipskiego. Początek roku przypada tutaj w najpóźniejszych porach, a wydłużony czas jego trwania powoduje, iż każdy mieszkaniec tego kraju jest o około 7 lat młodszy od swego rówieśnika w innej części świata.

słowa kluczowe: hurtownia papiernicza, zbieranie owoców krotoszyn, ostrowscy krotoszyn, znicze krotoszyn, codzienna łamigłówka, bielizna krotoszyn, papirus sklep papierniczy